Jan Chełmiński (1851-1925)
„Niedzielne popołudnie w Hyde Parku”
olej na płótnie, 100 x 150 cm
Sotheby’s, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 22 maja 2024, estymacja: 25.000 – 35.000 USD
Imponująca i kunsztownie dopracowana, wielopostaciowa scena parkowa autorstwa Jana Chełmińskiego – ukazująca widok na Rotten Row, czyli szeroki tor wzdłuż południowej strony Hyde Parku w Londynie, będący niezwykle modnym miejscem, w którym londyńczycy z wyższych klas mogli jeździć konno. Możemy jedynie żałować, że kompozycja nie ukazuje widoku na Park Ujazdowski czy Łazienki Królewskie w Warszawie – wtedy proponowana estymacja byłaby wręcz okazyjna z naszego punktu widzenia. Polecamy!
Igor Mitoraj (1944-2014)
„Torso”
brąz patynowany, 38 x 71 cm
Capsule Auctions, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 23 maja 2024, cena wywoławcza: 25.000 USD
Niskonakładowa (pochodząca z edycji 6 egzemplarzy), niezwykle efektowna rzeźba autorstwa Igora Mitoraja. Praca oprócz oczywistego, genialnego kunsztu rzeźbiarskiego posiada również jedyną w swoim rodzaju patynę (naszym zdaniem niemożliwą do powtórzenia poza toskańskimi odlewniami) oraz świetną proweniencję (poprzedni właściciele zakupili pracę w Contini Galleria D’Arte w Wenecji, która była głównym reprezentantem artysty za czasów jego życia). Gorąco polecamy!
P.S. Inny egzemplarz powyższej rzeźby wykonanej w późniejszej, autorskiej edycji składającej się z 3 sztuk został sprzedany w 2021 roku na aukcji Desy Unicum za kwotę 560.000 zł (plus opłaty aukcyjne) – co doskonale pokazuje jak duży potencjał ma powyższa propozycja na nowojorskiej aukcji!
Zygmunt Kaniewski (1907-1967)
„Traktorzyści”
olej na płótnie, 93 x 116 cm
Davidson Auctions, Annandale – Australia, 26 maja 2024, estymacja: 800 – 1.200 AUD
Ciekawa propozycja dla miłośników i kolekcjonerów tematyki socrealizmu w polskim malarstwie – pokaźnych rozmiarów kompozycja autorstwa Zygmunta Kaniewskiego obrazująca scenę gloryfikującą postęp w mechanizacji rolnictwa Polski Ludowej. Wyjściowa cena jest dość atrakcyjna – należy jednak pamiętać o kolosalnych kosztach transportu tego typu obiektu z przeciwległej strony globu.
Stanisław Żukowski (1873-1944)
„Pejzaż jesienny”
olej na tekturze, 17 x 29 cm
Antique Arena Inc, Brooklyn – Stany Zjednoczone, 25 maja 2024, cena wywoławcza: 50 USD
Stanisław Żukowski był wybitnym, polskim pejzażystą, wykształconym pod koniec XIX wieku w Moskwie (w pracowniach takich tuzów ówczesnego malarstwa jak Siergiej Korowin, Abram Archipow czy Isaak Lewitan). Powyższa praca jest doskonałym przykładem na to jak prace Żukowskiego nie wyglądały i nie mają prawa wyglądać. Odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!
Witam,
Z przyjemnością zapoznałam się z opiniami, które wyróżniają się autentycznością i bezstronnością.
Zainteresowała mnie możliwość uzyskania opinii na temat obrazów.
Pytanie, czy taka opinia byłaby ewentualną podstawą, aby mieć możliwość sprzedaży obrazów na jednak ze uznanych aukcji sztuki w Polsce?
Są to obrazy Tadeusza Dominika, które nabyłam bezpośrednio od malarza na początku lat 2-tysięcznych.
Z poważaniem
Ewa Osińska
Zapraszamy do dalszego kontaktu przez email: redakcja@sztukipiekne.pl
Postaramy się rzetelnie pomóc!