Zdzisław Beksiński (1929-2005)
„Bez tytułu (Z-16)”
olej na płycie, 122 x 97,5 cm
Bonhams, Paryż – Francja, 25 marca 2024, estymacja: 50.000 – 70.000 EUR
Jedną z najistotniejszych pozycji na aukcji „100 lat surrealizmu” organizowanej pod koniec marca przez paryski oddział domu aukcyjnego Bonhams będzie praca Zdzisława Beksińskiego. Ma ona bardzo rzetelną i pewną proweniencję – pochodziła z paryskiej kolekcji Piotra Dmochowskiego. Estymacja i cena wywoławcza została ustalona na atrakcyjnym z polskiego punktu widzenia poziomie (wyjściowa cena jest mniej więcej w połowie cen z rynku polskiego) – spodziewamy się, że uzyskana cena powinna być wyraźnie wyższa. Polecamy!
Piotr Potworowski (1898-1962)
„Pejzaż”
olej na płótnie, 51 x 40,5 cm
Bonhams, Londyn – Anglia, 27 marca 2024, estymacja: 3.000 – 5.000 GBP
Praca wywodzącego się z kręgu kapistów Piotra Potworowskiego, pochodząca z powojennego, angielskiego okresu twórczości. Z pewnością nie jest to motyw najmocniej poszukiwany przez kolekcjonerów twórczości tegoż artysty – z drugiej jednak strony jest to bez cienia wątpliwości autentyczna praca o bardzo rozsądnie ustalonej estymacji. Polecamy!
Wojciech Kossak (1856-1942)
„Oficer Strzelców Konnych Gwardii Cesarskiej”
olej na tekturze, 21,5 x 18 cm
Donny Malone Auctions, Saugerties – Stany Zjednoczone, 1 kwietnia 2024, estymacja: 20-1.000 USD
Aukcja będzie miała miejsce 1 kwietnia, więc może powyższą pracę należałoby potraktować jako żart? Pisząc o niej na serio możemy opublikować jedynie zdjęcie prawdopodobnego (znakomitego malarsko) pierwowzoru, który został sprzedany za ponad 19 tys. EUR na aukcji w wiedeńskim Dorotheum w lipcu zeszłego roku.
Tadeusz Kantor (1915-1990)
„Dziewczynka”
tusz na papierze, 25 x 23 cm
Bill Hood & Sons Art & Antique Auctions, Delray Beach – Stany Zjednoczone, 26 marca 2024, estymacja: 200-600 USD
Niezwykle infantylny falsyfikat, którego nieudolność nie wymaga naszym zdaniem głębszej analizy – czytelnikom nie znającym dokładniej twórczości Tadeusza Kantora polecamy wyszukanie przykładów jego prac z początku lat sześćdziesiątych, czyli czasu w którym artysta był u szczytu swych mocy artystycznych i twórczych. Zakup powyższej pracy oczywiście odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!
Kupiłem “Gesiarke” Mroczkowskiego i konsultowałem z fachowcami. Uważają wszyscy że jest autentyczna. Chętnie porozmawiam i wyśle zdjęcia obrazu
Dziękujemy za komentarz! Poprosimy o kontakt mailowy (adres w dziale kontakt) lub przez Facebooka.
Jesteśmy świadomi, że oceniając obraz na podstawie kiepskiej jakości zdjęcia mogliśmy popełnić błąd i subiektywnie wydać nietrafioną opinię – z pewnością chętnie przyjrzymy się temu przypadkowi ponownie i wnikliwie na podstawie lepszych i precyzyjniejszych zdjęć.
pozdrowienia z Krakowa
Sztuki Piękne