Zbysław Marek Maciejewski (1946-1999) „Dziecięcy korowód”, źródło: Catawiki

Zbysław Marek Maciejewski (1946-1999)
„Dziecięcy korowód”
olej na płótnie, 58 x 78 cm
Catawiki, Wielka Brytania, 7 października 2024, cena wywoławcza: 1 EUR

Niezwykle ciekawa praca autorstwa krakowskiego malarza, uważającego się za współczesnego kontynuatora modernizmu, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Zbysława Maciejewskiego. Powyższa kompozycja ma w swoim wyrazie coś z uwielbianej ostatnio stylistyki innego z klasyków polskiej współczesności – Jerzego Dudy Gracza. Definitywnie to jedna z ciekawszych prac Maciejewskiego, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich miesiącach. Polecamy!

Andrzej Jerzy Filip Mniszech (1823-1905) „Portret Hendricka Clootensa”, źródło: PICHON & NOUDEL-DENIAU

Andrzej Jerzy Filip Mniszech (1823-1905)
„Portret Hendricka Clootensa”
olej na desce, 113,5 x 90 cm oraz 119,5 x 44 cm (2 boczne części)
PICHON & NOUDEL-DENIAU, Cannes – Francja, 22 października 2024, estymacja: 6.000 – 8.000 EUR

Podaż znakomitych prac polskiego hrabiego i malarza Andrzeja Mniszcha na rynku francuskim trwa już od ponad roku – tym razem na jednej aukcji w Cannes nadarzy się szansa na nabycie trzech odmiennych tematycznie prac – kobiecego aktu, martwej natury z japońską wazą i portretu w typie flamandzkim.

My postanowiliśmy opisać i przybliżyć ostatnią ze wspomnianych prac – portret złotnika Clootensa (który prawdopodobnie był postacią wyimaginowaną przez artystę), dumnie pozującego i bogato ubranego, w XVII-wiecznym stylu (sam artysta był pasjonatem inscenizacji, kostiumów i rozbudowanej scenografii). Tutaj użył tryptyku, dość nietypowego w XIX wieku formatu, zazwyczaj zarezerwowanego w historii malarstwa dla tematyki religijnej.

Dodatkowym atutem jest fakt, że powyższa praca była eksponowana na wystawie we Lwowie w 1894 roku (tu opieramy się na opisie z katalogu aukcyjnego – tę informację należałoby jeszcze dokładniej zweryfikować). Polecamy!

Nikifor Krynicki (1895-1968) "Rycerze Niepokalanej", źródło: Millon

Nikifor Krynicki (1895-1968)
„Rycerze Niepokalanej”
gwasz na papierze, 18 x 26 cm
Millon, Paryż – Francja, 4 października 2024, estymacja: 100-150 EUR

Nie mamy najmniejszego pomysłu co skłoniło duży, paryski dom aukcyjny Millon do opublikowania tej pracy w swoim katalogu jako dzieła Nikifora Krynickiego. Szczerze odradzamy!

Maurycy Gottlieb (1856-1879) „Scena biblijna", źródło: Alma

Maurycy Gottlieb (1856-1879)
„Scena biblijna”
olej na desce, 18,5 x 13,5 cm
Alma, Tel Aviv – Izrael, 29 września 2024, estymacja: 8.000 – 12.000 USD, praca sprzedana za 1.500 USD

Praca, którą postanowiliśmy dodać do naszego cyklu pomimo tego, że jej licytacja zakończyła się w dniu wczorajszym. Dzieło to mające być pracą Maurycego Gottlieba, już przy jakiejkolwiek powierzchownej weryfikacji różni się kolosalnie od opisywanych przez nas w ostatnich tygodniach prac artysty o niepodważalnej kwestii autorstwa (które były licytowane w londyńskim Bonhams). Powyższe dzieło jest mierne warsztatowo nawet jak na pospieszny szkic, śmiemy wątpić również w autentyczność dołączonej do pracy opinii Kazimierza Buczkowskiego z 1957 roku. Reasumując – brak jakiegokolwiek zainteresowania i sprzedanie pracy za 1.500 USD przy wielokrotnie wyższej estymacji odczytujemy jako oznaka rozsądku ze strony kolekcjonerów! W naszej ocenie nawet owe 1.500 dolarów to zbyt wiele za ten obiekt.

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!