Louis Marcoussis (1883-1941) „Gitara", źródło: Sotheby's

Louis Marcoussis (1883-1941)
„Gitara”
olej na szkle, 24,9 x 44,7 cm
Sotheby’s, Paryż – Francja, 8 lipca 2025, cena wywoławcza: 24.000 EUR

Praca jednego z najwybitniejszych artystów polskiego pochodzenia związanych z nurtem kubizmu – wykonana w dość osobliwej, nietypowej technice – farbami olejnymi na szkle. Jej absolutnie fundamentalnym atutem jest wyglądająca rzetelnie proweniencja oraz wiarygodny sprzedawca jakim jest francuski oddział Sotheby’s.

O pracy tej postanowiliśmy napisać ponieważ mamy pełną świadomość, że zarówno ceny jak i zaufanie kolekcjonerskie do prac tak istotnego, awangardowego artysty jakim był Marcoussis (a właściwie Ludwik Kazimierz Markus) zostały na wiele lat zaburzone i zachwiane dzięki działaniom bardzo wyspecjalizowanego, pochodzącego z Polski fałszerza. Znając wiele przykładów jego działań mamy pełną świadomość, że w jego sidła wpadło wielu zacnych kolekcjonerów jak i doświadczonych sprzedawców. Oprócz samych dzieł ów fałszerz potrafi bardzo wiarygodnie podrabiać również nalepki wystawowe, a nawet rękopisy (rzekomo autorstwa żony artysty – Alicji Halickiej) potwierdzające autentyczność pracy. W przypadku dzieł Marcousissa zalecamy zatem daleko posuniętą ostrożność oraz bardzo wnikliwe analizowanie historii i proweniencji samej pracy. 

Jerzy Nowakowski (ur. 1947) „Kompozycja”, źródło: Auktionshaus Franke

Jerzy Nowakowski (ur. 1947)
„Kompozycja”
brąz patynowany na granitowej podstawie, wysokość: 13,5 cm, szerokość: 23 cm.
Auktionshaus Franke, Norymberga – Niemcy, 17 lipca 2025, cena wywoławcza: 80 EUR

Niewielka, kameralna rzeźba autorstwa krakowskiego rzeźbiarza i profesora krakowskiej Akademii – Jerzego Nowakowskiego. Cena wywoławcza należy do kategorii sporej okazji. Polecamy!

Rafał Malczewski (1892-1956) „Wybrzeże”, źródło: Waddingtons

Rafał Malczewski (1892-1956)
„Wybrzeże”
akwarela na papierze, 38 x 54 cm
Waddingtons, Toronto – Kanada, 26 czerwca 2025, cena uzyskana: 4.096 USD

Gratulujemy nabywcy powyższej pracy, która umknęła wcześniej naszej uwadze – pomimo, że jest to akwarela z dojrzałego, kanadyjskiego okresu twórczości artysty to nosi wszelkie atuty wielkiego talentu malarskiego Rafała Malczewskiego!

Jan Stanisławski (1860-1907) „Jesienne drzewa”, źródło: Donny Malone Auctions

Jan Stanisławski (1860-1907)
„Jesienne drzewa”
olej na tekturze, 33 x 23,5 cm
Donny Malone Auctions, Saugerties – Stany Zjednoczone, 7 lipca 2025, estymacja: 100 – 10.000 USD

Dość typowy przykład współczesnej roboty fałszerskiej – nieudolne malarskie naśladownictwo twórczości Jana Stanisławskiego, wykonane na starej tekturze. Za znak rozpoznawczy tej wytwórni falsyfikatów prac Jana Stanisławskiego możemy uznać karteczkę z drukowanym nazwiskiem artysty na odwrocie (jest to już któraś z kolei tego typu praca, którą widzimy w zagranicznych katalogach aukcyjnych). Odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!