Adam Styka (1890-1959)
„W marokańskim słońcu”
olej na płótnie, 63,5 x 78,7 cm
Hermitage Fine Art, Monako, 28 października 2024, cena wywoławcza: 6.000 EUR
Efektowna praca autorstwa malarza „północnoafrykańskiego słońca”, czyli Adama Styki, zasługująca na uwagę nie tylko ze względu na walory pierwszoplanowej modelki 😉 Na podstawie zdjęć obraz oraz sygnatura artysty naszym zdaniem nie wzbudzają żadnych zastrzeżeń, choć zapewne było to już dzieło stworzone w późniejszym okresie twórczości. Co ciekawe praca ta była już raz na rynku – sprzedana została na aukcji domu aukcyjnego o podobnej nazwie (Heritage Auctions) w amerykańskim Dallas ponad 10 lat temu.
Henryk Lewensztadt (1893-1962)
„Letni krajobraz”
pastel na papierze, 60 x 42 cm
Yair Gallery, Tel Aviv – Izrael, 2 listopada 2024, cena wywoławcza: 100 USD
Autentyczna praca, pochodzącego z Lublina, a wykształconego w Warszawie Henryka Lewensztadta. Jego prace zaczynają osiągać na polskich aukcjach coraz wyższe ceny, co powoduje, że warto się czasami rozejrzeć za zakupem na rynkach zagranicznych.
P.S. Zachęcamy do zapoznania się z fascynującą biografią malarza, który pomimo wielu podróży po Europie swe życie zawsze wiązał z Polską, a którą postanowił opuścić na stałe dopiero w 1946 roku dowiadując się, że z jego rodziny ani z rodziny jego żony nikt nie przeżył wojny…
Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915)
„Na polowaniu”
olej na desce, 48 x 38 cm
Rachel Davis Fine Arts, Cleveland – Stany Zjednoczone, 19 października 2024, cena wywoławcza: 12.000 USD, cena sprzedaży: 100.000 USD (plus opłaty aukcyjne)
Prace Alfreda Wierusza Kowalskiego już od wielu lat są absolutnym pewniakiem na polskim rynku aukcyjnym, a z powodu, że pierwotnie były namalowane poza Polską i zazwyczaj nie trafiały do polskich kolekcji, są często nadal rozsiane po kolekcjach w Europie i na świecie. Nie inaczej było w tym przypadku kiedy to tzw. zopfowa kompozycja z polowania pojawiła się na aukcji w niezbyt znanym domu aukcyjnym w stanie Ohio – w dobie internetu odległości geograficzne nie mają żadnego znaczenia i praca ta nie wzbudzająca absolutnie żadnych zastrzeżeń co do autentyczności została sprzedana za prawie dziesięciokrotność ceny wywoławczej. Paradoksalnie, w dalszym ciągu nie jest wykluczone, że może ona pojawić się w najbliższych miesiącach na polskim rynku aukcyjnym, z jeszcze wyższą ceną…
Wojciech Kossak (1856-1942)
„Kościuszko prowadzi kosynierów do ataku (Kościuszko pod Racławicami)”
olej na płótnie, 38,5 x 89 cm
Millon, Paryż – Francja, 22 października 2024, estymacja: 8.000 – 10.000 EUR, cena sprzedaży: 32.000 EUR (plus opłaty aukcyjne)
Kolejny przykład potwierdzający tezę, że klasyczne, dawne malarstwo polskie w dobrym wydaniu nie przeżywa zawirowań i zniżek ani na polskim, ani na zachodnim rynku aukcyjnym. Lubiana i wielokrotnie powtarzana przez Wojciecha Kossaka kompozycja ukazująca scenę z czasu Insurekcji Kościuszkowskiej została sprzedana w dniu dzisiejszym na paryskiej aukcji w domu aukcyjnym Millon za czterokrotność dolnej granicy estymacji. Gratulujemy!
Stanisław Wyspiański (1869-1907)
„Akt kobiecy (Teosia)”
ołówek na papierze, 18,5 x 20 cm
Appraisley, Boulder – Stany Zjednoczone, 27 października 2024, cena wywoławcza: 400 USD
Bardzo brzydkie rzeczy dzieją się w katalogu pewnej aukcji w amerykańskim stanie Kolorado, gdzie swe miejsce znalazło wiele potencjalnie wiele arcyciekawych poloników. A wśród nich m.in. praca której pierwowzór jest nam świetnie znany…
Abstrahując już od faktu, że powyższa praca została (celowo? dla zmyłki?) opisana jako praca Jana Matejki to mamy niezbity dowód, że jest to współcześnie wykonany falsyfikat – mieliśmy przyjemność sprzedawania autentycznego pierwowzoru tego rysunku w 2018 roku. Był to rysunek o niepodważalnej proweniencji – od zawsze był w kolekcji Stefana Filipkiewicza i jego rodziny. Zdjęcie wspomnianej pracy zamieszczamy poniżej. Ze względu na fakt, że do naszych ofert dołączaliśmy wysokiej jakości zdjęcia to zapewne na ich bazie fałszerz wykonał oferowaną na aktualnej aukcji podróbkę. Szczerze odradzamy tę pozycję – jak również wiele innych poloników znajdujących się w katalogu tej samej aukcji (mają zapewne taki sam, nieczysty rodowód!)
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!