„Papcio Chmiel” to jeden z najważniejszych twórców polskiego komiksu. Autor „Tytusa, Romka i A’Tomka” (1957) miał niezwykłe życie, które obfituje w niesamowite historie. Odkryjcie razem z nami pięć ciekawostek o Henryku Jerzym Chmielewskim.
1. Był uczestnikiem powstania warszawskiego
Henryk Jerzy Chmielewski urodził się i wychował w Warszawie. Z miasta wyjechał we wrześniu 1939 roku i dotarł do Łukowa, ale do stolicy powrócił już w październiku. W 1943 wstąpił do Armii Krajowej i otrzymał pseudonim „Jupiter”, a następnie wziął udział w powstaniu warszawskim. Pułk piechoty, w którym służył, został rozbity w sierpniu 1944, ale Chmielewskiemu udało się uciec przed niemiecką niewolą.
Artysta był wielokrotnie odznaczany w związku ze swoimi zasługami. Otrzymał między innymi Krzyż Zasługi (1957), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2009), Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019), a pośmiertnie Order Orła Białego (2021), czyli najwyższe możliwe wyróżnienie państwowe w Polsce.
2. Mieszał nie tylko w Warszawie
Chociaż „Papcio Chmiel” przez większość życia związany był z Warszawą, to po wojnie wyjechał ze stolicy i zamieszkał w Łodzi. Tam rozpoczął pracę jako kreślarz na Wydziale Technicznym, a także uczęszczał do drugiej klasy licealnej w Gimnazjum im. Duczymińskiego. Na budynku przy ul. Nawrot 8, gdzie mieszkał Chmielewski, umieszczono pamiątkową tablicę poświęconą autorowi. W 1945 został powołany do wojska, służył w Toruniu.
We wspomnianych miastach występują liczne polskie kluby, między innymi Widzew Łódź, Legia Warszawa i Elana Toruń. Kursy na ich spotkania znajdziecie u wielu polskich bukmacherów. Aby sprawdzić wyniki meczów, możecie wykorzystać Superbet kod promocyjny. Dzięki niemu uzyskacie dostęp do bardziej atrakcyjnej oferty.
3. „Tytus, Romek i A’Tomek” to nie jego jedyny komiks
Chociaż Henryk Jerzy Chmielewski jest kojarzony przede wszystkim z „Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem”, to w jego dorobku znajdują się też inne dzieła. Pracował nad „Sierżantem Kingiem z królewskiej konnicy” (1947), „Witkiem Sprytkiem” (1955), „Cyrkiem Bum Tarara” (1957).
4. Jego syn to ceniony naukowiec
W 1957 roku urodził się jedyny syn „Papcia Chmiela” i Anny Chmielewskiej, czyli Artur Bartłomiej Chmielewski. W 2014 roku został on menadżerem projektu Rosetta z ramienia NASA. „ABC”, jak nazywają go amerykanie, pracuje w Jet Propulsion Labotory, która odpowiada za prowadzenie lotów bezzałogowych dla NASA.
Artur Chmielewski ma siostrę, Monique Lehman, urodzoną w 1951 roku. To polska artystka, malarka, twórczyni gobelinów.
5. Jest upamiętniony w licznych miastach Polski
„Papcio Chmiel” jest artystą cenionym w całej Polsce. Dowodem na to ulice jego imienia, które znajdują się w Łukowie oraz Słubicach, tablica pamiątkowa w Łodzi przy ul. Nawrot 8, szkoły podstawowe jego imienia na Białołęce i Bielanach, skwer w Krakowie, a także murale w Gdańsku, Gorzowie, Łukowie i Warszawie.