Józef Męcina Krzesz (1860-1934) „Porwanie osmańskiej piękności”, źródło: Artcurial

Józef Męcina Krzesz (1860-1934)
„Porwanie osmańskiej piękności”
olej na płótnie, 92 x 156 cm
Artcurial, Francja, 27 marca 2019, estymacja: 10.000 – 15.000 EUR

Zdecydowanie najlepsza praca Męciny Krzesza jaka kiedykolwiek pojawiła się na rynku aukcyjnym – doskonały przykład akademickiego malarstwa historycznego ze słynnej majsterszuli Jana Matejki. Praca klasy muzealnej -> polecamy licytację nawet powyżej górnej estymacji!

Antoni Piotrowski (1853-1924) „Handlarz koni”, źródło: Auktionshaus Peter Karbstein

Antoni Piotrowski (1853-1924)
„Handlarz koni”
olej na płótnie naklejonym na deskę, 72 x 101 cm,
Auktionshaus Peter Karbstein, Niemcy, 23 marca 2019, estymacja: 5.000 – 7.000 EUR

Dobry przykład twórczości jednego z polskich malarzy z kręgu monachijskiego – praca bez cienia wątpliwości autentyczna, wystawiana przed wojną w poznańskim TPSP. Polecamy!

Józef Szermentowski (1833-1876) „Wiejski pejzaż”, źródło: Matsart Auctioneers

Józef Szermentowski (1833-1876)
„Wiejski pejzaż”
akwarela na papierze, 19 x 28 cm
Matsart Auctioneers, Izrael, 19 marca 2019, cena wywoławcza: 390 EUR

Bardzo nieudolne naśladownictwo, nie mające nic wspólnego z perfekcyjną, XIX-wieczną manierą malarską Józefa Szermentowskiego. Odradzamy!

Henryk Siemiradzki (1843-1902) „Młoda dziewczyna ze snopkiem”, źródło: Joshua Kodner

Henryk Siemiradzki (1843-1902)
„Młoda dziewczyna ze snopkiem”
olej na płótnie, owal o średnicy ok. 67 cm.
Joshua Kodner, USA, 19 marca 2019, cena wywoławcza: 1.500 USD

Pułapka na mało uważnych poszukiwaczy okazji – tytuł aukcji wskazuje jedynie, że jest to ciekawy rosyjski obraz który można przypisać Henrykowi Siemiradzkiemu. Odradzamy jednak przypuszczenia, że może być to poprawna hipoteza – sygnatura nałożona jest wtórnie, a ze względu na swoją złożoność i skomplikowanie, przepisana jest bardzo, bardzo nieudolnie.